08 Aug 2022, 3:45 AM (GMT)

Coronavirus Stats Nepal

990,625 Total Cases
11,972 Death Cases
972,967 Recovered Cases

‘मि टु’ अभियान मार्फत् सार्वजनिक हुँदै यौन दुव्र्यवहार

अन्तर्राष्टिय च्यानल अल जजिरा च्यानल नेपालस्थित संवाददाता सुविना श्रेष्ठले आफू यौन प्रतार्दनामा परेको सार्वजनिक गरेकी छिन् ।
१८ वर्षअघि नगरकोटको एक साँझको घटना उल्लेख गर्दै उनले तत्कालिन मन्त्रीले आफ्नो तिघ्रामा हात राख्न खोजेको ट्विटर मार्फत् आरोप लगाएकी छिन् । सुविना अर्की एक महिलामाथि भएको दुव्र्यवहारविरुद्ध बोल्दा आफूलाई स्तब्ध पार्ने गरी दुव्र्यवहार भएको समेत उल्लेख गरेकी छिन् ।
त्यस्तै पूर्व पत्रकार मिना कैनीले पनि कार्यक्षेत्रमा सहकर्मीबाट यौन दुव्र्यवहार झेल्नुपरेको भन्दै ट्विट गरेकी छिन् । सञ्चार माध्यममा कार्यरत रहेको बेला एक वरिष्ठ सहकर्मीले उनकै कारमा चुम्बन गर्न खोजेको घटना सार्वजनिक गरेकी छिन् । लामो समयदेखि यौन उत्पीडन सहेर बसेका नेपालका महिलाहरु पनि ‘मि टु’ अभियानबाट आफ्नो पिडा सार्वजनिक गर्न थालेका छन् ।
सन् २०१७ मा हलिउड अभिनेत्री अलेसा मिलानोले गरेको ट्विट अहिले अभियान नै बनिसकेको छ । यस अभियानबाट महिलाहरुले आफूले भोगेका यौन दुव्र्यवहारका घटना सार्वजनिक गर्ने क्रम बढिरहेको छ । यो अभियान मिलानोले सुरु गर्नुभन्दा अघि सन् २००६ मा टरना वकले आफूसँग यौन दुव्र्यवहार भएको आरोपबाटै सुरु भईसकेको थियो । यो अभियानले भारत पनि निकै चलेको छ । विशेष गरी यो अभियानले चलचित्र राजनीति, ठूला सञ्चारमा हुने यौन दुव्र्यवहारको घटनाहरुलाई सार्वजनिक गरेको छ । राजनीतिज्ञ एमजे अकबर, अभिनेता अमिता बच्चन, नाना पाटेकर, पत्रकार प्रशान्त झा लगायतलाई आरोप लागेको छ ।
सन् २००६ देखि अहिलेसम्म करिब १७ करोड ७० लाख महिलाहरुले यौन दुव्र्यवहारको घटनाबारे सार्वजनिक गरेका छन् । यसरी आरोप लगाउनेमा अभिनेत्री एन्जेलिना जोलि, कारा, लिया, मिरा सेर्भिनो लगायत रहेका छन् । यौन उत्पीडनको आरोप लागेपछि बलिउडको सेलिब्रेटी व्यवस्थापन एजेन्सी क्वान इन्टरटेनमेन्टका सहसंस्थापक अनिर्बन दास ब्लाहले आत्महत्या गर्ने प्रयास गरेको भारतीय संचारमाध्यमले जनाएको छ ।
ब्लाहले आत्महत्या गर्नका लागि सडकको बैरिकेडमा चढिरहेको अवस्थामा प्रहरीले पक्राउ गरेको हो । प्रहरीका अनुसार ब्लाह पक्राउ पर्दा आफू यौन उत्पीडनको आरोपबाट निरास भएको र आत्महत्या गर्न कदम उठाएको बताए ।
उनलाई ४ जना महिलाले यौन उत्पीडनको आरोप लगाउँदै कम्पनी छाड्न भनिएको थियो । ब्लाहको सेलेब्रेटी व्यवस्थापन कम्पनी ऋतिक रोशन, रणवीर कपुर, टाइगर श्राफ, दीपिका पादुकोण, सोनम कपुर, श्रद्धा कपुर तथा ज्याकलिन फर्नानडिज जस्ता बलिउड स्टारहरूहरूले व्यवस्थापन गर्दै आइरहेको छ ।

About Yangzoom Tamang

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

76 died in a single day due to Corona virus

Kathmandu : At least 76 people have died in Australia on the same day. Most ...

Translate »
%d bloggers like this: