13 Apr 2021, 6:41 AM (GMT)

Coronavirus Stats Nepal

280,524 Total Cases
3,053 Death Cases
274,165 Recovered Cases

चीनले गरे राडार आविष्कार, भारतलाई चिनियाँ नौसेनाको निगरानी

काठमाडौं । चीनले भारतमा भइरहेको गतिविधि जान्न सकिने एउटा यस्तो राडारको आविष्कार गरेको छ । त्यस राडारले हङकङमा बसेर चिनियाँ नौसेनाले पुरै भारतलाई लगातार निगरानी गर्न र दुश्मनको मिसाईललाई लिएर निश्चित समय पहिले नै चिनियाँ नौसेनालाई सचेत गराउन सकिने बताईएको छ ।
उक्त आधुनिक सामुद्रिक राडारलाई चीनको तेस्रो आँखाको संज्ञा दिईएको छ । घरेलु स्तरमा विकसित गरिएको राडार सिस्टमको कारण चीनको नौ सेना देशको सामुद्रिक इलाकामा पूरा किसिमले नजर राख्न र दुश्मनको विमान तथा मिसाईलहरुबाट आउने खतरालाई लिएर पहिले नै फौजलाई अलर्ट गराउन सकिन्छ मिडिया रिपोर्टमा बताइएको छ ।
चिनियाँ एकेडेमी अफ साईन्सेजका शिक्षाविद् लियू योंगतानका अनुसार शिप बेस्ड राडारले चिनियाँ सेनालाई पहिलेको भन्दा धेरै ठूलो क्षेत्रमा निगरानी गर्नको लागि सहयोग गर्दछ । उनका अनुसार पारम्परिक रुपमा प्रयोग गरिएको प्रविधिले कूल समुद्री भागको २० प्रतिशत मात्रै क्षेत्र निगरानी गर्न सकिने र नयाँ प्रणालीले पूरै भारतको जति क्षेत्रफल छ सो क्षेत्रफलमा निगरानी बढाउन सकिने बताए ।
स्रोत ः हाम्रा कुरा डटकमबाट ।

About Yangzoom Tamang

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Coronavirus in India : More than 89,000 new corona cases, 713 dead in single day

Kathmandu : Coronavirus infection in India is becoming alarming. In the last 24 hours, 89,019 ...

Translate »
%d bloggers like this: