13 Apr 2021, 6:41 AM (GMT)

Coronavirus Stats Nepal

280,524 Total Cases
3,053 Death Cases
274,165 Recovered Cases

रेमिट्यान्सको रकम अनुत्पादक क्षेत्रमा बढी खर्च

प्रदेश नम्बर पाँचको पहाडी जिल्ला अर्घाखाँचीमा भित्रने रेमिटान्सको रकम अनुत्पादक क्षेत्रमा खर्च हुने गरेको छ ।
विदेशबाट आउने पैसा जिल्लाहरुमध्ये अर्घाखाँची अग्रपंक्तिमा आउन्छ । तर उक्त पैसा उत्पादनशील क्षेत्रमा कम अनुत्पादक क्षेत्रमा खर्च भइरहेको छ । अर्घाखाँचीमा रहेका केही सहकारी संस्थाले गरेको अनौपचारिक सर्वेक्षणमा जिल्लामा भित्रिएको रेमिटान्सको ८० प्रतिशत रकम विलासिता र अनुत्पादक क्षेत्रमा खर्च भएको देखाएको छ ।
अर्घाखाँचीबाट मात्रै झण्डै ४५ हजार युवा युवती रोजगारीका लागि नेपाल बाहिर रहेका छन् भने १५ वटा बैंकले शाखा सहित २० ठाउँबाट आफ्नो सेवा दिईरहेका छन् । जसमध्ये १८ स्थानबाट रेमिटान्सको कारोवार हुने गर्छ । त्यस्तै विभिन्न ९ वटा सहकारी र ४ वटा रेमिट प्रालीले पनि अर्घाखाँचीमा रेमिटान्सको कारोबार गरिरहेका छन् । रेमिट्यान्सको कारोबार गर्ने संस्थाहरुको तथ्यांक अनुसार अर्घाखाँचीमा मात्रै वार्षिक रुपमा झण्डै साढे सात अर्ब रुपैयाँ भित्रिने गरेको छ । जस मध्ये तीन अर्ब अर्थात ४० प्रतिशत रकम दैनिक उपभोग्य सामाग्री, खानपान, मोटर साइकल, गाडी, फेसन अनुसारको लगाउने कपडा, मोबाइल, सञ्चार तथा टेलिफोन जस्ता विलासिताका सामान खरिदमा खर्च भइरहेको देखाइएको छ ।
४० प्रतिशत अर्थात ३ अर्ब रुपैयाँ उत्पादन नहुने क्षेत्र घर घडेरी किनबेचमा खर्च भइरहेको देखिएको अर्घाखाँचीका सहकारी संस्थाले जनाएको छ । तथ्यांक अनुसार विलासिताका वस्तु खरिद गरेर बचेको बाँकी २० प्रतिशत रकम मात्र उत्पादनशील क्षेत्रमा खर्च हुने गरेको छ । विदेशमा एक जनाले दुःख गरेर पैसो कमाउने र त्यही पैसोले घर परिवार पालिनु पर्ने भएकाले रेमिट्यान्स बापत भित्रिएको पैसा उत्पादनशील क्षेत्रमा लगाउन सकेको छैन ।
स्रोतः उज्यालोबाट ।

About Yangzoom Tamang

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

One killed in tipper collision in Itahari

Kathmandu : A person has died after being hit by a tipper at Amapagachhi Chowk ...

Translate »
%d bloggers like this: